چگونگی بروز حوادث سیلاب در شهر هرات

 
سیلاب‌های موسومی ناشی از باران‌های شدید، همه ساله در شهر هرات خسارات هنگفتی را به‌بار آورده که باعث نگرانی شهروندان این شهر می‌شود.
عدم موجودیت سیستم منظم مدیریت آب، نبود سیستم کانالازیسیون شهری و به‌خصوص ماستر پلان شهر از عمده‌ترین دلایل جاری شدن سیلاب‌ها در سطح نواحی شهری بوده که  در طی روزهای اخیر خسارات هنگفتی را برای باشندگان شهر هرات به بار آورده است.
شاروالی هرات به‌منظور بیرون رفت از این معضله پیش از پیش جوی‌ها، آب‌روها و کانال‌های فاضلاب شهر را پاک‌کاری نموده و تا حد امکان از تخریب ساحات شهری جلوگیری به عمل آورده است.
مسئولین اداره شاروالی هرات سرازیر شدن سیلاب‌ها را ناشی از عدم موجودیت سیستم کانالازیسیون میعاری، عدم مدیریت آب‌های سطحی شهر و فاضلاب شهری دانسته و می‌گویند که این اداره با پرسونل کم و بودجه اندکی که در دست دارد، قادر به توسعه و کنترول تمام ساحات شهر که در حدود چهار میلیون نفوس دارد، نبوده و این امر نیاز به نیروی قوی‌تر دارد تا کمیته اضطرار با هماهنگی بیشتر، مشکلات شهروندان را مرفوع نماید.
گفته می‌شود که ساخت‌وسازهای قبلاً در شهر هرات مطابق نورم و استندر شهری نبوده و این نیز سبب می‌شود، آب باران از نقاط مختلف شهر حتی از مربوطات ولسوالی انجیل به یک مسیر متراکم شده و باشندگان شهر هرات را متضرر سازد، از طرف دیگر نواحی که در آن خانه‌ها بر روی کانال‌های قدیمی اعمار گردیده، از این لحاظ زیر تهدید جدی سیلاب قرار دارند و خسارات هنگفت باشندگان این نواحی را تهدید می‌کند.
این در حالیست، که همه ساله در آغاز فصل زمستان نگرانی مردم از بروز حوادث طبیعی، جاری شدن سیلاب‌ها، تخریب شدن اماکن و بسته شدن جاده‌ها افزایش میابد.